مقالات

مات کردن سریع در شطرنج

مات کردن سریع در شطرنج

مات کردن سریع در شطرنج چطور اتفاق می‌افتد؟

مات کردن سریع در شطرنج چطور اتفاق می‌افتد؟

در مشاهده بازی های جهانی شطرنج مات کردن سریع چگونه اتفاق می‌افتد؟ چگونه می‌توان با کمترین تعداد حرکت مهره های شطرنج، بر رقیب پیروز شد؟ حتما شما هم متوجه حرکات خیلی سریع مهره های شطرنج هنگام بازی شده اید. تمام کسانی که شطرنج بازی می‌کنند، در تلاش هستند که با کمترین حرکت مهره بازی را به نفع خود تمام کنند.

یاد گرفتن ترفندهای شطرنج می‌تواند به شما کمک کند تا در بازی ها و مسابقات حرفه ای عمل کنید. در حقیقت شطرنج یک بازی فکری است که اگر با تجربه همراه شود، می‌تواند نتیجه موفقی در پی داشته باشد. در واقع شطرنج بازی کردن با اصول و قواعد خاص خیلی راحت تر از شطرنج بازی کردن بدون داشتن اطلاعات کافی است.

مات کردن سریع در شطرنج به کمک مهره وزیر انجام می‌گیرد. البته در دیگر روش های مات کردن شاهد همکاری مهره وزیر با قلعه، همکاری دو مهره قلعه و حتی مهره اسب هستیم.

مات کردن در شطرنج به چه معناست؟

مات کردن در شطرنج به چه معناست؟

آیا می‌دانید منظور از مات کردن بازی شطرنج چیست؟ اصلا چقدر با این بازی آشنایی دارید؟ برد در شطرنج را چقدر می‌شناسید؟

پیش از آن که به بررسی شیوه مات کردن سریع بپردازیم، بهتر است ابتدا تعریف درستی از مات کردن در شطرنج و معنای آن ارائه کنیم.

مات کردن در شطرنج به معنای تمام شدن بازی است. در واقع زمانی که شما مهره شاه حریف خود را مات می‌کنید، باعث تمام شدن بازی به نفع خود خواهید شد. یعنی زمانی که با ارزش ترین مهره شما در بازی شطرنج مات شود، بازی خاتمه می‌یابد. مات کردن سریع در شطرنج به معنای مانع شدن از حرکت مهره شاه حریف است. یعنی چینش مهره ها به حالتی درآید که مهره شاه حریف، توانایی قرار گیری در هیچ یک از خانه ها را نداشته باشد. به عبارتی از همه قسمت ها محاصره شده باشد و در هر خانه که قرار بگیرد، باز هم مهره های شما بتوانند آن را از بازی حذف کنند. در حقیقت هنگام کیش دادن به مهره شاه حریف، اگر حریف امکان فرار، زدن مهره یا بستن راه شما را نداشته باشد، مات می‌شود.

خیلی ها تصور می‌کنند مات کردن در شطرنج فقط بعد از چندین ساعت بازی اتفاق می‌افتد. در صورتی که شطرنج بازان حرفه ای، با کمترین تعداد حرکت مهره های خود، می‌تواند حریف را کیش و مات کنند.

شیوه مات کردن سریع در شطرنج

شیوه مات کردن سریع در شطرنج

مات کردن سریع در شطرنج چگونه انجام می‌گیرد؟ کوتاه ترین مات کردن در دنیا با دو حرکت انجام می‌گیرد. در واقع زمانی که با مهره سرباز جلوی شاه خود را به گونه ای دو خانه جلو ببرید که راه مهره وزیر باز شود. حریف هم مهره سرباز جلوی مهره فیل خود را جلو ببرد، به راحتی قطر مرگ تشکیل می‌گردد. چون شما در دومین حرکت خود می‌توانید به صورت ضربدری وزیر خود را در مقابل شاه حریف قرار دهید. بدین ترتیب به آسان ترین شکل ممکن، بر حریف خود پیروز می‌شوید.

شاید تصور کنید کیش و مات سریع در شطرنج با دو حرکت در هیچ زمانی رخ نمی‌دهد. این عقیده تا حدی درست است. اما باید دقت داشته باشید که استفاده از همین تکنیک قطر مرگ در خیلی از شرایط می‌تواند بازی را به نفع شما تمام کند. پس حتما این تکنیک را مد نظر خود قرار دهید. بد نیست بدانید برخی اوقات در صورت نبود مهره وزیر در بازی، می‌توانید این تکنیک را به کمک مهره های فیل خود اجرا کنید.

برای تمرین روش مات کردن سریع نیاز به لوازم این بازی دارید. یعنی باید برای یادگیری مهره ها، نحوه حرکت آن ها و روش های مات کردن حتما به یک شطرنج احتیاج خواهید داشت. برای تهیه لوازم بازی شطرنج می‌توانید از فروشگاه کلبه تخته نرد کمک بگیرید.

10 روش مات کردن در شطرنج

10 روش مات کردن در شطرنج

چند روش مات کردن سریع در شطرنج وجود دارد؟ به چند طریق می‌توان در کوتاه ترین زمان و تعداد حرکات در بازی شطرنج پیروز شد؟ به جرات می‌توان گفت به تعداد تمام افراد روی زمین، استراتژی منحصربفرد برای شروع بازی شطرنج و مات کردن مهره های حریف وجود دارد. اما به طور کلی برای مات کردن سریع در شطرنج 10 شیوه مختلف ذکر شده است. با کمک هر یک از این روش ها، می‌توانید خیلی سریع پیروز بازی شطرنج شوید.

در این بخش به معرفی این 10 روش می‌پردازیم. اگر شما هم می‌خواهید از روش های جدید برای مغلوب کردن حریف خود در بازی شطرنج استفاده کنید، بهتر است این روش ها را بررسی نمایید.

  1. مات بلکبرن(مات انگلیسی) که حاصل همدستی سه مهره است. دو فیل و یک اسب.
  2. مات ناپلئونی که با نام اسکالر هم شناخته می‌شود، با ۴ حرکت اتفاق می‌افتد.
  3. مات عربی
  4. مات لگال(مات فرانسوی) که حاصل گیر انداختن مهره وزیر حریف است.
  5. مات مورفی
  6. مات لولی
  7. مات آناستازیا که با همکاری مهره اسب و قلعه انجام می‌گیرد.
  8. مات بودن که همدستی شگفت انگیز دو مهره فیل در ایجاد قطر مرگ را نشان می‌دهد.
  9. مات اندرسن
  10. مات گریدن

چگونه با دو حرکت رقیب خود را در شطرنج مات کنیم؟

چگونه با دو حرکت رقیب خود را در شطرنج مات کنیم؟

برای مات کردن حریف خود با دو حرکت باید راه مهره وزیر را آزاد کنید تا از یک سو به سمت شاه حریف حمله کند! البته باید خیلی عادی بازی را شروع کنید تا حریف هم ساده ترین حرکت را در اول بازی انجام دهد. یعنی باید کاری کنید که حریف از حرکت های ساده یعنی جابجایی مهره سرباز استفاده کند. به همین دلیل گفته می‌شود مات کردن سریع در شطرنج با دو حرکت فقط در صورت تازه کار بودن حریف اتفاق نمی‌افتد. چون در بسیاری از موارد حتی افراد باتجربه در بازی شطرنج هم ممکن است تکنیک قطر مرگ را فراموش کنند و به دام بیفتند.

اگر به دنبال خرید شطرنج و تخته نرد هستید، می‌توانید وارد بخش فروشگاه کلبه تخته نرد شوید. تنوع زیادی از لوازم جانبی شطرنج و تخته نرد در این فروشگاه آنلاین موجود است. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.