مقالات

چطور در شطرنج حرکت ناپلئونی بزنیم؟

چطور در شطرنج حرکت ناپلئونی بزنیم؟

معرفی حرکت ناپلئونی در شطرنج

معرفی حرکت ناپلئونی در شطرنج

چطور در شطرنج حرکت ناپلئونی بزنیم ؟ برای اینکه بتوانید یک بازی شطرنج زیبا و همچنین هیجان‌انگیزی را تجربه کنید باید با تکنیک‌ها و حرکت‌هایی که در شطرنج اهمیت زیادی دارند آشنایی داشته باشید‌. از جمله حرکت‌هایی که در شطرنج می‌تواند بازی را مهیج و هیجان‌انگیز کند حرکت ناپلئونی است.

در این مقاله به بررسی و معرفی کامل حرکت ناپلئونی و چگونگی اجرای آن پرداخته می‌شود. اگر به دنبال پاسخ سؤال خود با مضمون چطور در شطرنج حرکت ناپلئونی بزنیم؟ هستید پس ادامه مطالب را از دست ندهید، چرا که با جزئیات به معرفی و اجرای این حرکت پرداخته خواهد شد.

حرکت ناپلئونی چیست؟

یکی از حرکات ساده و مبتدی که بسیاری از افراد علاقه‌مند هستند آن را اجرا کنند حرکت ناپلئونی است شاید با خود بگویید حرکت ناپلئونی چیست؟

یا حرکت ناپلئونی یعنی چی؟ در پاسخ به چنین سؤالاتی باید گفته شود حرکت ناپلئونی یکی از روش‌های مات کردن است که فرد تنها با چهار حرکت از مهره‌های خود می‌تواند به راحتی آن را اجرا کرده و حریف خود را مات کند.
با اجرای حرکت ناپلئونی حریف شما مات می‌شود البته این نوع از حرکت مات کردن برای افرادی که مبتدی هستند بسیار مناسب می‌باشد البته لازم است بدانید برخی از حریفان حرفه‌ای حرکت ناپلئونی را به روشی انجام می‌دهند که ر‌هایی از آن سختی‌های بسیاری دارد.
روش‌های زیادی برای جلوگیری و خلاصی از مات ناپلئونی وجود دارد که در ادامه نه تنها به دنبال اجرای حرکت ناپلئونی خواهیم رفت بلکه روش دفاع کردن از آن را نیز به شما آموزش خواهیم داد.

چطور حرکت ناپلئونی را اجرا کنیم؟

چطور حرکت ناپلئونی را اجرا کنیم؟

پس از شناخت حرکت ناپلئونی یکی از سؤالات رایجی که برای افراد پیش می‌آید این است که چطور در شطرنج حرکت ناپلئونی بزنیم؟ و چطور حرکت ناپلئونی را اجرا کنیم؟ در ادامه به شما آموزش خواهیم داد که چطور در شطرنج حرکت ناپلئونی را اجرا کند.
به طور کلی مات ناپلئونی را می‌توانید با دو مهره اسب و فیل اجرا کنید که در ادامه هر دوی این روش‌ها را آموزش خواهید دید و پس از آن می‌توانید به راحتی در شطرنج حرکت ناپلئونی بزنید.

مات ناپلئونی با مهره فیل

همانطور که از اسم این روش از مات کردن وجود دارد فیل نقش اول را به عهده گرفته و مات کردن با فیل، تنها در چهار حرکت اجرا و عملی می‌شود.
وزیر قبل از اینکه فیل به گسترش خود ادامه دهد به خانه f۳ می‌رود و به راحتی در آنجا قصد زدن پیادهf۷ را دارد و در این صورت گفته می‌شود حمله ناپلئون شروع شده است. در ادامه باید موارد زیر را به ترتیب انجام دهید تا بتوانید به راحتی حرکت ناپلئونی را به واسطه مهره فیل اجرا کنید.
• در چنین حالتی که گفته شد هدف وزیر سفید این است که به پیاده e۵ حمله کند و به پیاده e۷ فشار وارد کند.
• حریف برای اینکه از پیاده خود دفاع کند اسب را در خانه c۶ قرار می‌دهد.
•  این مرحله برای دفاع از وزیر و همچنین فشار آوردن بیشتر به پیاده e۷ باید فیل را در خانه c۴ قرار دهید.
• پس از این مراحل حریف نیز برای اینکه وزیر شما را تحت فشار قرار دهد اسب خود را به خانه f۶ انتقال می‌دهد.
• آخر وزیر با حذف پیاده f۷ نقشه خود را اجرا کرده و حریف را مات می‌کند.

مات ناپلئونی با مهره اسب

مات ناپلئونی با مهره اسب

روش دیگری از مات ناپلئونی وجود دارد که با مهره اسب اجرا می‌شود یعنی نقش اصلی در اینجا را مهره اسب ایفا می‌کند بهتر است سریعتر به معرفی این نوع از مات ناپلئونی پرداخته شود.
دو مرحله اول در مات ناپلئونی اسب شبیه ناپلئونی با مهره فیل می‌باشد تنها با این تفاوت که مهره اسب از مهره وزیر پشتیبانی می‌کند. برای مات ناپلئونی با مهره اسب کافی است مراحل زیر را انجام دهید.
• در اینجا اسب را در خانه f۳ قرار داده و حریف نیز برای حمایت از مهره پیاده خود اسب را در خانه c۶ قرار می‌دهد.
• اسب برای اینکه پشتیبانی خود از وزیر را اجرا کند و همچنین به پیاده f۷ فشار وارد کند در خانه g۵ قرار می‌گیرد. در اینجا حریف با یک حرکت اشتباه به جای اینکه از اسب خود حمایت و پشتیبانی کند با یک حرکت به وزیر حمله می‌کند‌.
• که با این حرکت اشتباه شما به راحتی می‌توانید وزیر را در خانه پیادهd۷ قرار داده و به بازی پایان بخشیده و حریف خود را مات ناپلئونی کنید.

دفاع از حرکت ناپلئونی

حرکت ناپلئونی یکی از حرکت‌هایی است که اکثر افراد آن را در بازی شطرنج انجام می‌دهند. اگر با افراد حرفه‌ای بازی کنید امکان دارد پس از رفع حرکت ناپلئونی با چالش‌های دیگری رو به رو شوید.

دفاع از حرکت ناپلئونی کار کمی دشواری می‌باشد که در ادامه تنها می‌توانیم به چند مورد از کوچک‌ترین دفاع‌هایی که می‌توانید در برابر این حرکت خطر‌انگیز انجام دهید اشاره کنیم. پس با ما همراه باشید.

بهترین روش برای دفاع و خارج شدن از مات ناپلئونی این است که g۶ را حرکت دهید. با این روش علاوه بر اینکه شما از حالت مات خارج می‌شوید به وزیر حریف نیز حمله کرده‌اید. روش‌های دیگری نیز برای دفاع وجود دارد که دارای ضعف‌هایی هستند. برای ثبت سفارش از طریق سایت و یا تماس با کلبه تخته نرد تماس بگیرید.