مقالات

چند ترفند شطرنج که شما را شکست ناپذیر میکند

چند ترفند شطرنج که شما را شکست ناپذیر میکند

11 تاکتیک مهم شطرنج برای برنده شدن

11 تاکتیک مهم شطرنج برای برنده شدن

یادگیری شطرنج، این بازی کلاسیک رومیزی، خیلی آسان است، اما یک عمر طول می‌کشد تا در آن مهارت پیدا کنید. سایت‌های اینترنت پر از درس‌های شطرنج از اساتید بزرگ شطرنج است. اگر آرزو دارید یکی از اساتید بزرگ‌شطرنج شوید، بهترین راه برای این کار یادگیری چند ترفند شطرنج که شما را شکست ناپذیر می‌کند و تمرین کردن با آنهاست. در این مقاله ما چند استراتژی برنده ساز شطرنج را به شما آموزش می‌دهیم، اما این طور فرض شده است که شما اصول ابتدایی بازی را بلد هستید. بنابراین، جزو خواننده‌های مبتدی ما هستید، برای یادگیری مقدماتی شطرنج، مقالات دیگر ما را در کلبه تخته نرد مطالعه کنید.

معرفی چند ترفند شطرنج که شما را شکست ناپذیر می‌کند

چند ترفند شطرنج که شما را شکست ناپذیر میکند

شطرنج از سه مرحله مجزا تشکیل شده است: شروع، میانه بازی و پایان. یک استراتژی جامع شطرنج باید گام به گام هر مرحله از بازی را پوشش دهد و نکاتی را هم برای طول بازی در اختیار شما قرار دهد.

برنده شدن در بازی

برنده شدن در شطرنج

برنده شدن در شطرنج بدون یک شروع خوب به تقریب غیرممکن است. استراتژی شروع، مهره‌ها را فعال می‌کند و شما را آماده دفاع از شاه می‌کند، در عین حال باعث می‌شود با گسترش مهره‌ها فضای بیشتری از صفحه بازی را در اختیار بگیرید و توانایی حریف را برای حرکت کردن کاهش می‌دهد.

 برنده شدن در میانه بازی

استراتژی به ایده بلند مدت شما برای برنده شدن در شطرنج گفته می‌شود. در یک استراتژی ممکن است بیش از 20 حرکت انجام شود در عین حال، تاکتیک‌ها دنباله‌های حرکتی کوتاهی هستند که شامل 2 تا 5 حرکت می‌شود و شما برای رسیدن به استراتژی از آنها استفاده می‌کنید، در میانه بازی می‌خواهیم چند ترفند شطرنج که شما را شکست ناپذیر می‌کند را مرور کنیم: چنگال و آچمز.

تاکتیک چنگال یکی از راه‌های برنده شدن مبتدیان در شطرنج است. این تاکتیک زمانی استفاده می‌شود که یک مهره دو مهره حریف را تهدید می‌کند و حریف را وادار می‌کند که یکی از دو مهره‌اش را فدا کند. مثال کلاسیک آن مهره سرباز در مرکز تخته است.

آموزش بهترین تاکتیک های شطرنج حرفه ای

آموزش بهترین تاکتیک های شطرنج حرفه ای

اگر بازیکن سفید، مهره‌های سربازش را به e5 برساند، اسب و فیل را مورد حمله دوطرفه قرار می‌دهد. اگر هر حرکتی انجام شود، سرباز سفید حداقل یک مهره با ارزش بالاتری خواهد داشت که می‌تواند آن را بزند. چنگال یک استراتژی برنده در شطرنج است که می‌تواند به راحتی امتیاز به شما بدهد.

در عین حال، آچمز حرکتی در شطرنج است که در آن یک مهره نمی‌تواند حرکت کند زیرا از مهره پشتش محافظت می‌کند. همانطور که می‌دانید، وزیر سیاه نمی‌تواند از خط فیل سفید در b5 دور شود. این کار را بکند، شاه سیاه در معرض کیش قرار می‌گیرد.

مهره سیاه باید فیل سفید را بزند و در c3 اسب سفید وزیر را بزند یا منتظر بماند تا مهره‌های سفید وزیر را با فیل خود بزنند. با چنگال و آچمز، یک استراتژی شکست ناپذیر در شطرنج خواهید داشت که برای مبتدیان عالی است.

برنده شدن در پایان بازی

برنده شدن در پایان بازی در شطرنج

اگر این چند ترفند شطرنج که شما را شکست ناپذیر می‌کند هنوز به کارتان نیامده، در پایان بازی بیشتر باید حواستان را جمع کنید. در این بخش از بازی بیشتر مهره‌ها تماشاچی شده‌اند و همه چیز به همان چند سرمایه کوچک باقی مانده برایتان بستگی دارد.

 مرکز بازی را به دست بگیرید

چطور در بازی برنده شوید؟ استاد بزرگ‌های شطرنج می‌گویند که باید مرکز صفحه را به دست بگیرید. کنترل کردن مرکز صفحه (با سرباز‌ها و دیگر مهره‌ها) شما را رئیس بازی می‌کند. به همین دلیل است که محبوب‌ترین حرکت مهره سفید برای شروع بازی، حرکت دادن سرباز در چهار فضای e2 است: 1.e4.

 کنترل مسیرهای مورب

کنترل مسیر های مورب و کنترل ستون ها در شطرنج

اسب و فیل ارزش یکسانی دارند، اما در مسیرهای دورتر، فیل ارزش بیشتری دارد. تا می‌توانید سعی کنید فیل را در گوشه‌ها نگه دارید و خط‌های مورب تخته را کنترل کنید. این تاکتیک یکی از محبوب‌ترین راه‌ها برای برنده شدن در شطرنج است.

 کنترل ستون‌ها

فیل خانه‌های مورب را کنترل می‌کند، در حالی که رخ ستون‌ها و عرض‌ها را کنترل می‌کند. در شطرنج، عرض‌ها خطوط افقی صفحه و ستون‌ها خطوط عمودی هستند. از مهره‌های سرباز برای حرکت در مسیر ستون‌ها استفاده کنید، سپس اولین کسی باشید که رخ خود را روی این ستون‌ها قرار می‌دهید. با این روش خیلی سریع برنده بازی می‌شوید.

 شکست حریف با روش مات ناپلئونی

شکست حریف با روش مات ناپلئونی

مات ناپلئونی دیگر تاکتیک در فهرستی است که برای چند ترفند شطرنج که شما را شکست ناپذیر می‌کند آماده کرده‌ایم. با این تاکتیک در 4 حرکت برنده بازی می‌شوید. این 4 حرکت به این صورت شروع می‌شود: سفید با 1.e4 شروع می‌کند. سیاه شاید با e5 پاسخ می‌دهد. سپس سفید با فیل در2.bc4 بازی می‌کند. سیاه، شاید در Knc6 پاسخ می‌دهد. در حرکت بعد، برای ثبت سریعترین برد شطرنج، سفید 3.Qd3 بازی می‌کند. تا زمانی که سیاه برای دفاع از سرباز f7 حرکت نکند، سفید با زدن این مهره سرباز با وزیر می‌تواند شاه را مات کند.

 وزیر را نجات دهید

از بین همه مهره‌ها، وزیر بیشترین امکان حرکت را دارد. می‌تواند بالا و پایین در امتداد عرض و ستون‌ها حرکت کند؛ روی خطوط مورب تسلط دارد و به راحتی می‌تواند برای دفاع از شاه برگردد. وزیر خیلی راحت می‌تواند شما را در 3 حرکت برنده بازی کند و در عین حال، بهترین مدافع شما روی صفحه شطرنج است.

 شاه باید حفظ شود

شاه باید حفظ شود

اگر شاه را از دست بدهید، بازی تمام است. هر کاری انجام دهید تا از شاه محافظت کنید. یکی از این روش‌ها که به شما در برنده شدن کمک می‌کند، قلعه گیری است. در قلعه گیری شاه باید دو خانه به سمت رخ حرکت کند، سپس رخ از روی شاه بپرد و در کنار او قرار گیرد. فراموش نکنید که این تاکتیک طلایی را فقط یک بار می‌توانید در طول بازی انجام دهید و نباید بین این دو مهره، مهره دیگری وجود داشته باشد.

برنده بودن ساده به دست نمی‌آید. هر حرکت ناآگانه در شطرنج شما را در معرض خطر قرار می‌دهد. بنابراین همین چند ترفند شطرنج که شما را شکست ناپذیر می‌کند به همان راحتی هم در مقابل یک استاد بزرگ می‌توانند شما را در معرض باخت قرار دهند.

اگر جز علاقه‌مندان مبتدی این ورزش ذهنی هستید، تمرین بهترین و مطمئن‌ترین راه برای پیروزی است. کلبه تخته نرد با ارائه انواع صفحه‌های شطرنج در طرح خاتم شیراز، منبت کاری و معرق کاری روی چوب گردو و روس و سایر طرح‌ها لذت بازی کردن را برای شما دو چندان می‌کند. شما می‌توانید در صورت نیاز با مشاوران کلبه تخته نرد تماس بگیرید.