مقالات

کاملترین آموزش تخته نرد برای افراد مبتدی

کاملترین آموزش تخته نرد برای افراد مبتدی

معرفی کاملترین آموزش تخته نرد برای افراد مبتدی

معرفی کاملترین آموزش تخته نرد برای افراد مبتدی

اگر شما به دنبال کاملترین آموزش تخته نرد برای افراد مبتدی هستید در ادامه مقاله با ما همراه باشید. تخته نرد یکی از قدیمی‌ترین و پرطرفدار‌ترین بازی‌های رومیزی است که تاریخچه‌ی بلند بالایی در جهان دارد.

ایرانیان جز اولین مردمانی بودند که به بازی تخته نرد علاقه‌مند شدند و امروزه نیز این بازی در بین ایرانیان نیز از محبوبیت بالایی برخوردار می‌باشد. بازی تخته نرد یک بازی استراتژیک می‌باشد که اگرچه شانس نیز در آن دخیل است اما بازیکن باید با استفاده از قوانین و تاکتیک‌ها بتواند بر حریف خود پیروز شود.

از آنجایی که این بازی با استفاده از تاس انجام می‌شود و شانس در آن دخیل است؛ امکان پیروزی بازیکنان مبتدی در مقابل بازیکن‌های حرفه‌ای وجود خواهد داشت. و در واقع در این بازی تا لحظه‌ی آخر بازنده و برنده مشخص نخواهد بود.

 ما در این مقاله کاملترین آموزش تخته نرد برای افراد مبتدی را بیان می‌کنیم بنابراین در صورت تمایل به آموزش این بازی در ادامه با ما همراه باشید.

اجزای بازی تخته نرد و معنی و مفهوم آن‌ ها

یکی دیگر از موضوعات مهم در خصوص این بازی اجزای این بازی و معنی و مفهوم هر یک از آن‌ها است. معنی و مفهوم این اجزا به شرح زیر می‌باشند:

تخته نرد به معنای کره‌ی زمین بوده و زمین آن نیز به معنای آسمان می‌باشد. و تاس‌های آن حکم ستاره‌ی بخت و اقبال در زندگی را دارند که گردش آن‌ها در این بازی گردش ایام در زندگی را نشان می‌دهند.
۴ قسمت در زمین بازی تخته نرد وجود دارند که ۴ فصل سال را نشان می‌دهند. ۱۲ خانه‌ای که در هر طرف از بازی وجود دارد به معنی ۱۲ ماه سال است. همچنین ۲۴ خانه‌ای که در هر دو طرف بازی وجود دارند ۲۴ ساعت شبانه روز را نشان می‌دهد.

در این بازی ۳۰ مهره وجود دارند که به معنای ۳۰ روز در یک ماه می‌باشند. سیاه و سفید بودن رنگ مهره‌ها نیز یاد‌آور شب و روز می‌باشد. گردش مهره‌ها در بازی نیز همانند گردش و فعالیت‌های انسان‌ها در طول زندگی است و در پایان بازی که مهره‌ها برداشته می‌شوند معنای مرگ انسان‌ها در زندگی را می‌دهد.

شاید برایتان جالب باشد که در این بازی حتی اعداد موجود بر روی تاس نیز معنی و مفهوم خاصی را نشان می‌دهند. عدد ۱ یگانگی خدا، عدد ۲ آسمان و زمین، عدد ۳ سه اصل زرتشتی یعنی گفتار نیک، پندار نیک و رفتار نیک را نشان می‌دهند.

همچنین عدد ۴ به معنی چهار طرف از زمین یعنی شمال، جنوب، شرق و غرب را نشان می‌دهد. عدد ۵ نشان دهنده‌ی خورشید، ستاره، آتش، ماه و رعد است و عدد ۶ نیز به معنی ۶ روز آفرینش است.

صفر تا صد کاملترین آموزش تخته نرد برای افراد مبتدی

حال که با معنی و مفهوم و اجزای بازی تخته نرد آشنا شدید وقت آن رسیده که با کاملترین آموزش تخته نرد برای افراد مبتدی آشنا شوید.
قدم اول چیدن مهره‌ها در بازی: قدم اول در کاملترین آموزش تخته نرد برای افراد مبتدی آموزش چیدمان است. زمین بازی تخته نرد دارای ۲۴ مثلث باریک می‌باشد که این خانه‌ها از ۱ تا ۲۴ نامگذاری می‌شوند. بدین گونه که عدد ۲۴ بیشترین عدد برای هر بازیکن بوده و خانه‌ی ۱ اولین مثلث در بازی است. همچنین توجه داشته باشید که مثلث یک هر بازیکن معادل خانه‌ی ۲۴ حریف اوست.

برای چینش مهره‌ها طبق الگوی عددی ۲۵۳۵ عمل می‌کنیم. نام‌گذاری ۲۴ خانه‌ی موجود در تخته نرد را می‌توان از راست به چپ و یا از چپ به راست انجام داد. سپس مهره‌ها را بدین ترتیب می‌چینیم: ۲ مهره در خانه ۲۴، سه مهره را در خانه‌ی ۸، پنج مهره در خانه ۱۳ و ۵ مهره را در خانه‌ی ۶ قرار می‌دهیم.

مهره‌های چیده شده به صورت قرینه چیده می‌شوند. بدین صورت که هر تعداد مهره در هر خانه باشد باید به همان تعداد مهره در خانه‌ی مقابل و با رنگ مخالف چیده شده باشد. برای درک بهتر در خصوص نحوه چیدمان اولیه مهره‌ها در بازی تخته نرد به تصویر زیر توجه کنید.

نحوه چیدمان اولیه مهره‌ ها در تخته نرد

نحوه چیدمان اولیه مهره‌ها در تخته نرد

 

همچنین توجه داشته باشید که بازیکنان باید حرکت خود را به سمت طرف مقابل شروع کنند. حرکت یکی از بازیکنا در جهت عقربه‌های ساعت و دیگری در خلاف جهت عقربه‌های ساعت خواهد بود.
شروع بازی و نحوه حرکت مهره‌ها: برای شروع بازی بازیکنان باید تاس بیندازند و طبق اعداد روی تاس هر بازیکنی که مجموع اعداد تاس‌های او بیشتر باشد شروع‌کننده‌ی بازی خواهد بود.

پس از اینکه بازی شروع شد بازیکنان برای حرکت مهره‌هایشان تاس میاندازند. حرکت مهره‌ها می‌تواند به دو صورت باشد. در روش اول یک مهره را با توجه به مجموعه اعداد دو تاس حرکت می‌دهید. و در روش دوم می‌توانید دو مهره را با توجه به اعداد هر یک از تاس‌ها حرکت دهید.

قوانین حرکت مهره ها در تخته نرد

قوانین حرکت مهره ها در تخته نرد• مهره‌های بازی نمی‌توانند به خانه‌ای بروند که در آن خانه بیشتر از یک مهره از مهره‌های حریف در آن باشد.

• در صورتی که اعداد روی تاس دو عدد برابر باشند شانس دو برابری خواهید داشت. این یعنی می‌توانید ۴ بار آن عدد را بازی کنید.

• در صورتی که تنها یک مهره در یک خانه باشد آن خانه تک است. و اگر مهره‌ی حریف در آن خانه بیاید می‌تواند مهره شما را بزند. برای این منظور سعی کنید مهره‌های خود را حفظ کنید و آن‌ها را تک نندازید.

• توجه داشته باشید که اگر اعداد ظاهر شده روی تاس را نتوانید بر روی زمین اجرا کنید یعنی مهره‌های حریف اجازه‌ی این کار را به شما ندهند نوبت شما سوخت خواهد شد.

• برای بازگرداندن مهره‌هایی که توسط حریف‌زده شده باشد باید تاس بیندازید و در خانه‌های ۱ تا ۶ حریف اگر خالی بود مهره را بچینید.
اتمام بازی و تعیین برنده بازی: در قدم آخر از کاملترین آموزش تخته نرد برای افراد مبتدی تعیین برنده بازی است.

مراحل خارج کردن مهره های تخته نرد

پس از اینکه تمامی مهره‌ها را با تاس انداختن در سمت راست زمین جمع کردید نوبت به خارج کردن مهره‌ها می‌رسد. بازیکنی که بتواند مهره‌های خود را زودتر خارج کند برنده بازی خواهد بود. توجه داشته باشید که خارج کردن مهره‌ها تنها در صورتی می‌تواند انجام شود که تمامی آن‌ها در خانه‌ی شما و در سمت راست باشند.

برای خارج کردن مهره‌ها باید تاس بیندازید و با توجه به اعداد روی هر تاس یک مهره را می‌توانید خارج کنید. به عنوان مثال در صورتی که تاس عدد ۳ و ۵ را نشان دهد باید یک مهره از خانه‌ی ۳ و یک مهره از خانه‌ی ۵ بردارید. توجه کنید اگر در این خانه‌ها مهره‌ای برای برداشتن نبود باید اعداد روی تاس را بازی کنید.

در این مرحله نیز در صورت جفت آوردن می‌توان ۴ مهره را از بازی خارج کنید. وقتی که یک بازیکن بتواند همه‌ی مهره‌های خود را از زمین بازی خارج کند برنده‌ی بازی شده است. همچنین نکته‌ی مهم دیگر این است که اگر یک بازیکن همه‌ی مهره‌ها را از بازی خارج کند اما حریف هیچ مهره‌ای را خارج نکرده باشد در اصطلاح مارس می‌شود.

در این شرایط بازیکن برنده در دو دست از بازی برنده شده است. با یادگیری کاملترین آموزش تخته نرد برای افراد مبتدی می‌توانید شروع بازی تخته نرد کنید و در این بازی حرفه‌ای شوید همچنین شما می‌توانید در صورت نیاز با مشاوران کلبه تخته نرد تماس بگیرید.