مقالات

آموزش چیدن مهره های تخته نرد

آموزش چیدن مهره های تخته نرد

بازی تخته نرد چیست؟

بازی تخته نرد چیست؟

بازی تخته نرد یک بازی محبوب در سطح جهانی است. اگر قصد یادگیری این بازی را دارید ابتدا باید چیدن مهره های تخته نرد را یاد بگیرید. برای آموزش چیدن مهره های تخته نرد همراه ما باشید.

تخته نرد در دسته بازی فکری و استراتژیک محسوب می‌شود. یک بازی محبوب که به صورت رومیزی و دونفره است. تخته نرد قدمت تاریخی بسیاری در حدود 3000 سال دارد. اسناد تاریخی زیادی درمورد تخته نرد در ایران یافت شده است. به عنوان مثال کهن ترین تخته نرد در شهر سوخته پیدا شد. همچنین طبق روایت شاهنامه فردوسی تخته نرد توسط وزیر خردمند انوشیروان یعنی بوزرجمهر، اختراع شد. با کلبه تخته نرد همراه باشید.

 رقابت در بازی تخته نرد علاوه بر شانس، نیاز به تفکر و برنامه ریزی دارد؛ و بدون تاکتیک نمی‌توان به راحتی برنده شد.

آموزش چیدن مهره های تخته نرد به چه صورت است؟ چیدن مهره ها در تخته نرد به گونه ای است که به کوچکترین حرکتی بتوانید راه رقیب را سد کنید. و این گونه برای حرکت دادن مهره ها به استراتژی نیاز پیدا می‌کنید.

محبوبیت این بازی سبب شده که به صورت بازی آنلاین نیز در اختیار همه قرار گیرد، فقط کافیست بازی را دانلود و نصب کنید. اما باز هم لذت یک بازی دو نفره ی حضوری، چیز دیگری است.

برای بازی تخته نرد شما به یک تخته با طراحی مخصوص و 30 عدد مهره و دو تاس نیاز دارید. اگر مبتدی هستید و قصد یادگیری این بازی را دارید بهتر است اول با آموزش چیدن مهره های تخته نرد آشنا شوید. پس در ادامه مقاله همراه ما باشید.

نحوه چیدن مهره های تخته نرد

نحوه چیدن مهره های تخته نرد

چیدن صفحه برای بازی، کار آسانی است. اگر نکات زیر را با دقت بخوانید برای شروع بازی آماده می‌شوید:

  • تقسیم بندی صفحه بازی تخته نرد

برای آموزش چیدن مهره های تخته نرد، ابتدا باید صفحه بازی آشنا شوید.  صفحه آن به دو قسمت اصلی تقسیم می‌شود و این دو قسمت نیز توسط یک خط فرضی از هم جدا می‌شوند.  در نتیجه صفحه تخته نرد 4 خانه دارد.

 اگر روی صفحه تخته نرد را ببینید، 24 خانه مثلثی شکل مشاهده می‌کنید که هر کدام به صورت یکی در میان رنگ های متفاوتی دارند. هر قسمت صفحه تخته نرد، دارای 6 خانه ی مثلثی است. مهره ها روی این مثلث ها چیده می‌شوند.

در صفحه تخته نرد خانه ی سمت راست شما، صفحه خانگی نام دارد. خانه سمت چپ، صفحه بیرونی نامیده می‌شود. خانه 1 تا 6 ، صفحه خانگی شما و خانه های 19 تا 24، صفحه خانگی رقیب شما است. در بازی، شما باید همه مهره ها را به صفحه خانگی خود منتقل کنید تا در آخر بتوانید آن ها را از صفحه خارج کنید.

  • قرار دادن مهره ها در خانه های مثلثی

در این بازی هر بازیکن 15 مهره دارد. مهره ها در دو رنگ سیاه و سفید هستند. آموزش چیدن مهره های تخته نرد به دو روش انجام می‌شود. اولی، ترکیب رایج تر، 2-5-3-5  می‌باشد و ترکیب دوم 5-3-5-2 است.

نحوه چیدن مهره های تخته نرد برای ترکیب 5-3-5-2 به این شکل است که در خانه شماره 6 پنج مهره، در خانه شماره 8 سه مهره، در خانه شماره 13 پنج مهره و در خانه شماره 24 دو مهره چیده می‌شود.

 مهره های رقیب نیز به صورت پنج مهره در خانه 19، سه مهره در خانه 17، پنج مهره خانه 12 و دو مهره در خانه اول چیده می‌شوند. جهت حرکت مهره های بازیکن رقیب، مخالف جهت حرکت مهره های شما است.

  • پرتاب تاس ها

در تخته نرد تاس ها  همیشه باید همزمان ریخته شوند. اما برای شروع بازی هر نفر یک تاس پرتاب می‌کند و آن کسی که عدد بزرگتری بدست آورد، شروع کننده بازی است.

 آغاز کننده نباید برای چیدن مهره ها دوباره تاس بریزد بلکه باید با عدد تاس خودش و تاس حریف، بازی را شروع کند.

هر بازیکن باید فقط در سمت راست صفحه تخته نرد تاس بیاندازد. اگر تاس روی خط وسط صفحه قرار بگیرد یا از صفحه خارج شود، باید مجددا تاس ها ریخته شوند. اگر شماره تاس ها یکسان باشد بازیکنان باید دوباره تاس بریزند.

  • نحوه حرکت مهره ها در بازی

در ترکیب 2-5-3-5  مسیر حرکت مهره ها به صورت نعل اسبی یا خلاف جهت عقربه های ساعت می‌باشد. یعنی مهره ها از جایی که هستند به صورت نعل اسبی به سمت صفحه خانگی حرکت می‌کنند. در ترکیب 5-3-5-2 جهت حرکت مهره ها برعکس ترکیب قبلی و به صورت ساعت گرد است.

در هر دور باید تاس ها ریخته شوند. حرکت مهره ها در خانه های مثلثی شکل بر اساس عدد روی تاس ها می‌باشد.  سپس بازیکن بر اساس دو عدد به دست آمده، تعیین می‌کند که دو مهره حرکت دهد یا یک مهره را دو بار حرکت دهد.

حرکت مهره ها برای رسیدن به صفحه خانگی باید، براساس ترتیب چیدن مهره ها، ساعت گرد یا پاد ساعت گرد باشد.

وقتی تمام مهره ها در صفحه خانگی قرار گرفتند، می‌توانید آن ها را از بازی خارج کنید. در بازی تخته نرد هر کسی که زودتر این کار را انجام دهد، برنده بازی است.

فلسفه تخته نرد

فلسفه تخته نرد

اگر به تازگی قصد یادگیری این بازی را دارید، جالب است بدانید همه قطعات بازی برای خود معنا و مفهومی دارند. به عنوان مثال صفحه تخت بازی نشان از این دنیا و روزگار دارد. رنگ سیاه و سفید مهره ها، نشانه شب و روز است.

در بازی تخته نرد همه مهره ها از یک قسمت وارد می‌شوند که نشان از تولد و خلقت آفرینش دارد و از طرف دیگر خارج می‌شوند که نشانه مرگ است. تعداد مهره ها به تعداد روزهای ماه می‌باشد. حرکت آن ها به حرکت مردمان در دنیا تشبیه شده است. گردش تاس ها را هم به گردش سیاره ها و ستاره ها تشبیه کرده اند.

حتی در تاس هم چنین مفهومی دیده می‌شود. مثلا عدد هر طرف تاس را اگر با عدد طرف مقابل آن جمع کنیم حاصل آن می‌شود عدد 7 که برای ایرانیان مقدس است. آشنایی با مفاهیم مربوط به تخته نرد کمک می‌کند با دید بهتری به این بازی محبوب نگاه کنیم. جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید