مقالات

تاثیرات مثبت بازی تخته نرد روی ذهن

تاثیرات مثبت بازی تخته نرد روی ذهن

بازی تخته نرد چقدر روی ذهن تاثیر می‌گذارد؟

بازی تخته نرد چقدر روی ذهن تاثیر می گذارد؟

تاثیرات مثبت بازی تخته نرد روی ذهن کدامند؟ بازی تخته نرد، بازی فکری و استراتژیک است. تاثیرات مثبت بازی تخته نرد شامل تقویت ذهن و بهبود مهارت های مغزی می‌باشد. با کلبه تخته نرد همراه باشید.

تخته نرد یک بازی قدیمی و از اختراعات ایرانیان است. این بازی در دسته بازی های فکری و رومیزی طبقه بندی می‌شود؛ هر چند اختراع بازی از یک تقابل دوستانه بین دو کشور ایران و هند شروع شد، اما شاید آن ها تصور نمی‌کردند که این بازی روزی در جهان طرفداران زیادی خواهد داشت.

بازی زیبا تخته نرد در ایران از محبوبیت خاصی برخوردار است. بسیاری از خانواده های ایرانی در جمع های خانوادگی خود، این بازی را انجام می‌دهند. اما آیا از تاثیرات مثبت بازی تخته نرد روی ذهن آگاه هستید؟

فواید بازی تخته نرد چیست؟

فواید بازی تخته نرد چیست؟

بسیاری افراد به بازی های فکری مثل تخته نرد، فقط از جنبه سرگرمی های فردی و خانوادگی نگاه می‌کنند. اما هر بازی فکری می‌تواند بر تقویت قدرت مغز و اثرات مثبت آن بر زندگی فرد، تاثیرگذار باشد.

فواید بازی تخته نرد هم برای بزرگسالان و هم برای کودکان بسیار است. شاید تا حالا فکر می‌کردید که بازی فکری فقط برای کودکان خوب است و به باهوش شدن آن ها کمک می‌کند، اما همه افراد به ورزش مغز و به چالش کشیدن قدرت های مغزی خود نیاز دارند. قسمتی از هوش ارثی و قسمتی از آن اکتسابی است. بازی تخته نرد باعث تقویت هوش اکتسابی افراد می‌شود و به باهوش شدن بزرگسالان هم کمک می‌کند.

در ادامه مقاله درمورد تاثیرات مثبت بازی تخته نرد روی ذهن بیشتر بخوانید.

چرا تقویت ذهن مهم است؟

چرا تقویت ذهن مهم است؟

با بالا رفتن سن، قدرت یادگیری و تشخیص و حتی قدرت حافظه تحلیل می‌روند. از طرفی سن امید به زندگی در دنیای مدرن امروزی هر روز رو به افزایش است. همین دلیل ضرورت تقویت ذهن برای به تاخیر انداختن زوال عقل و آلزایمر را نشان می‌دهد.

از ویژگی های مثبت بازی تخته نرد و سایر بازی های فکری، تاثیرات مثبت آن ها بر ذهن می‌باشد. این سبک بازی ها نوعی ورزش مغز نیز محسوب می‌شوند؛ که از عوامل پیشگیری، یا به تاخیر انداختن، تحلیل شناختی مغز و بیماری هایی مثل آلزایمر یا زوال عقل هستند.اما فکر نکنید که فقط بزرگسالان می‌توانند از مزیت های این بازی بهره مند شوند. کودکان نیز با بازی تخته نرد مهارت های بسیار می‌آموزند.

تخته نرد چگونه باعث تقویت ذهن افراد می‌شود؟

تخته نرد چگونه باعث تقویت ذهن افراد می شود؟

تخته نرد صرفا یک بازی سرگرم کننده نیست. در این بازی سرعت عمل، در فکر کردن و تصمیم گیری، بسیار مهم است. داشتن برنامه و استراتژی نیز از ضروریات بازی  است. پس در وهله اول این بازی باعث افزایش قدرت تفکر و بهبود سرعت عمل در فکرکردن، می‌شود.

 • تقویت مهارت حل مسئله و تحلیل کردن

برنامه ریزی و تحلیل استراتژی، که خود یک ورزش چالش برانگیز برای مغز می‌باشد، از فواید مهم بازی تخته نرد است.  استراتژی داشتن در بازی به فرد کمک می‌کند تا بتواند مهارت حل مسئله خود را تقویت کند. تحلیل کردن شرایط نیز به نوعی سرعت تفکر مغز را بیشتر می‌کند.

 • تخته نرد و افزایش تمرکز

شما ناچار هستید در مدت زمان کوتاهی تصمیم بگیرید، پس باید مفاهیم را در ذهنتان به سرعت منتقل و تحلیل کنید تا بتوانید عکس العمل سریعی داشته باشید. همه این ها مستلزم داشتن یک تمرکز قوی است.

از دیگر تاثیرات مثبت بازی تخته نرد روی ذهن، افزایش قدرت تمرکز است. در این بازی به مرور توجه شما بهبود می‌یابد. و هر چه تمرکز و توجه شما بر موضوعی بیشتر باشد، توانایی به خاطر سپاری و قدرت حافظه شما نیز بهتر می‌شود.

 • تخته نرد و بهبود تعاملات اجتماعی

گروهی بودن بازی تخته نرد باعث افزایش ارتباطات با سایر افراد، یا اعضای خانواده، می‌شود. ارتباط گرفتن با دیگر افراد هم، مستلزم قدرت بیان و اعتماد به نفس می باشد. این روند مانند یک چرخه مثبت عمل می کند و افزایش قدرت بیان و اعتماد به نفس، باعث بهبود روابط اجتماعی شما می شود. و هر دو بر بهبود دیگری موثر هستند.

 •  تخته نرد و تقویت روحیه مثبت

ارتباط گرفتن با دیگر افراد و یا بازی کردن در یک جمع خانوادگی باعث نشاط روحی شما می‌شود. در نتیجه ترشح اندورفین و هورمون های مثبت در مغز افزایش می‌یابد، که خود عاملی برای کاهش استرس و اضطراب و تنش های روانی می‌باشد.

 البته در نظر داشته باشید که هورمون هایی مانند اندورفین به خودی خود، کارکرد مغز را بهبود می‌بخشند. به عنوان مثال با ترشح اندورفین شما شادتر هستید. عملکرد حافظه شما بهبود می‌یابد و استرس و تنش ها کم می‌شود. مهارت های حرکتی و کلامی و به طور کلی سلامت عمومی شما در سطح بالایی قرار می‌گیرد. همه این ها فقط با ترشح اندورفین و در نتیجه بازی تخته نرد اتفاق می‌افتد.

تاثیرات مثبت بازی تخته نرد بر کودکان

تاثیرات مثبت بازی تخته نرد بر کودکان

اهمیت بازی فکری برای کودکان بر کسی پوشیده نیست. تخته نرد علاوه بر اینکه یک بازی فکری است، یک بازی گروهی و دارای استراتژی نیز می‌باشد. می‌توان گفت این بازی برای بهبود عملکرد مغز و مهارت های جمعی کودک بسیار ارزشمند است. در ادامه مجموعه ای از مهارت هایی که تخته نرد به کودکان می‌آموزد، آمده است:

 1. تقویت هوش کودک
 2. افزایش قدرت تمرکز
 3. بهبود قدرت حافظه
 4. توانایی تحلیل کردن
 5. قدرت حل مسئله
 6. افزایش قدرت تفکر
 7. تقویت سرعت عمل هم در تفکر و هم در انجام بازی
 8. کمک به برقراری تعامل اجتماعی
 9. آموزش مفاهیم ریاضیات بویژه احتمالات
 10. ایجاد توانایی برنامه ریزی کردن

وقتی کودک این مهارت ها را در طی بازی بیاموزد، به مرور یاد می‌گیرد در زندگی روزمره خود از آن ها استفاده کند. پس با آموختن بازی تخته نرد به کودکان، آن ها را از مزایای آموزش آن، بهره مند سازید و اوقات خوبی را در کار خانواده و فرزندان خود داشته باشید.

تاثیرات مثبت بازی تخته نرد روی ذهن را بعد از مدتی، روی زندگی روزمره خود خواهید دید. اما متاسفانه برای ماندگاری این اثرات، انجام بازی فکری باید جزئی از برنامه زندگی شما باشد. اگر مدت طولانی ورزش بدنی انجام ندهید، مسلما توانایی شما به مرور کاهش می‌یابد، تقویت ذهن نیز به همین شکل است.جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید