مقالات

معنی و مفهوم اجزای تخته نرد چیست؟

معنی و مفهوم اجزای تخته نرد

اجزای تخته نرد چه مفهومی دارند؟

اجزای تخته نرد چه مفهومی دارند؟

معنی و مفهوم اجزای تخته نرد یکی از مهم ترین مسائل در بازی تخته نرد است. بازی تخته نرد یکی از بازی های باستانی در جهان است که دارای تاریخچه‌ی بلند بالایی نیز می‌باشد. این بازی از حدود 2000 سال پیش یکی از مهم ترین سرگرمی های افراد بوده است همچنین ریشه‌ی بازی تخته نرد نیز به هندوستان باز می‌گردد. قدمت این بازی به تمدن های بسیار قدیمی همانند: تمدن روم، تمدن سومر، تمدن ایران و تمدن مصر برمیگردد.

همچنین شایان ذکر است از آنجایی که قدیمی ترین تخته نرد در شهر سیستان و بلوچستان در کشور ایران پیدا شده است؛ این بازی را به کشور ما نیز نسبت می‌دهند. این بازی از گذشته تاکنون دارای قوانین و اصطلاحات خاص خود بوده است که امروزه نیز اجرا می‌شود. همچنین معنی و مفهوم اجزای تخته نرد نیز از موضوعات مهمی است که در گذشته درباره‌ی آن صحبت می‌شد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با اجزای تخته نرد و معنی و مفهوم اجزای تخته نرد به طور کامل آشنا کنیم بدین منظور با ما همراه باشید.

بازی تخته نرد چیست؟

بازی تخته نرد چیست؟

تخته نرد یکی از بازی های دو نفره است که دارای تاکتیک های خاصی می‌باشد. بازی تخته یک بازی استراتژیک می‌باشد که علاوه بر این که شانس در نتیجه ی آن تاثیرگذار می‌باشد دارای قوانین و تکنیک هایی نیز می‌باشد. در این بازی آن فردی برنده خواهد شد که همه‌ی مهره هایش زودتر از حریف از زمین بازی خارج شوند.

یکی از ویژگی هایی که این بازی را به یک بازی پرطرفدار تبدیل نموده است مهیج و غیر قابل پیش بینی بودن آن است.

اگر چه تجربه ی بازی تاثیر بالایی در برد و باخت دارد اما در این بازی تا لحظه ی آخر برنده مشخص نخواهد شد و همه چیز غیر قابل پیش بینی می‌باشد. بدین صورت که حتی در برخی از موارد ممکن است یک بازیکن تازه کار در مقابل یک بازیکن مجرب پیروز شود. زمین بازی تخته نرد دارای دو لنگه می‌باشد که دارای 24 مثلث باریک می‌باشد که این مثلث ها خانه نامیده می‌شوند.

همچنین نحوه‌ی چینش مهره ها نیز می‌تواند به دو حالت از راست به چپ و یا از چپ به راست باشد.

برای بازی تخته نرد به چه وسایلی نیاز داریم؟

برای بازی تخته نرد به چه وسایلی نیاز داریم؟

همانطور که در قسمت های قبل گفته شد بازی تخته نرد یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین بازی ها در بین مردم می‌باشد. و بسیارند افرادی که در دورهمی ها و مهمانی هایشان تخته نرد بازی می‌کنند. در واقع این بازی یکی از سالم ترین تفریحات محسوب می‌شود.

و اما این بازی نیز همانند سایر بازی های فکری نیاز به تجهیزات و وسایلی برای بازی دارد. در این قسمت شما را با این وسیله ها آشنا خواهیم کرد.

 • وسایل بازی تخته نرد به شرح زیر می‌باشد:
 1. اولین و مهم ترین وسیله زمین بازی تخته نرد می‌باشد که همانطور که گفته شد دارای 24 خانه ی مثلثی شکل می‌باشد.
 2. مهره های سفید و سیاه نیز یکی از مهم ترین اجزای بازی تخته نرد می‌باشند.
 3. یکی دیگر از اجزای مهم در بازی تخته نرد که سرنوشت برنده و بازنده را مشخص می‌کند تاس ها هستند. در بازی تخته نرد به دو عدد تاس نیاز داریم.
 4. یکی دیگر از وسیله‌هایی که در بازی تخته نرد از آن استفاده می‌شود. تاس داو یا همان تاس دوبل است. بر روی این تاس اعداد 2، 4، 8، 16، 32 و 64 نوشته شده است و در هنگام دوبل کردن امتیاز ها استفاده می‌شود. و اما لازم به ذکر است در کشور ما معمولا برای بازی تخته نرد از این وسیله استفاده نمی‌شود.
 5. یکی دیگر از وسیله هایی که در برخی از نقاط جهان برای بازی تخته نرد استفاده می‌شود جام تاس یا همان تاس ریز است. از این وسیله نیز همانند تاس داو در ایران به ندرت استفاده می‌شود.

تمامی مواردی که در بالا گفته شد از اجزای تخته نرد می‌باشد. برخی از این اجزا دارای معنی مفهوم خاص خود هستند در ادامه با همراه باشید تا با معنی و مفهوم اجزای تخته نرد آشنا شوید.

همچنین برای خرید بازی تخته نرد و یا هر یک از وسیله های گفته شده در بالا می‌توانید به سایت کلبه تخته نرد مراجعه نمایید. و یا با کلیک در این قسمت به فروشگاه تخته نرد منتقل شوید.

معنا و مفهوم اجزای تخته نرد چیست؟

معنا و مفهوم اجزای تخته نرد چیست؟

پس از اینکه با بازی تخته نرد و اجزای مورد استفاده در این بازی آشنا شدید حال وقت آن رسیده که با معنی و مفهوم اجزای تخته نرد آشنا شوید. معنی و مفهوم اجزای تخته نرد از کتابی به نام شطرنج نامه استخراج شده است. طبق گفته ها این معنی و مفهوم اجزای تخته نرد طبق باور های زرتشتی ها در زمان های قدیم بوده است.

معنی و مفهوم اجزای تخته نرد به شرح زیر می‌باشند:

 • تخته نرد به معنای کره زمین
 • تاس ها به معنای ستاره ی بخت و اقبال
 • گردش تاس ها در بازی معنای گردش ایام در زندگی
 • 30 مهره در بازی تخته نرد به معنای 30 شبانه روز در هر ماه
 • 24 خانه در بازی تخته نرد به معنای 24 ساعت در یک شبانه روز
 • 4 قسمت زمین بازی تخته نرد به معنای 4 فصل در سال
 • 12 خانه در هر طرف از بازی به معنای 12 ماه در هر سال
 • 5 دست بازی در بازی تخته نرد به معنی 5 وقت در یک شبانه روز
 • مهره های بازی به معنای انسان ها در زندگی
 • گردش مهره ها در بازی تخته نرد به معنای گردش و حرکت انسان ها در زندگی
 • 2 رنگ سیاه و سفید مهره ها به معنای شب و روز
 • زمین بازی تخته نرد به معنای آسمان
 • برداشتن مهره ها در پایان هر بازی تخته نرد نیز به معنای مرگ انسان ها در زندگی می‌باشد.

موارد ذکر شده در بالا معنی و مفهوم اجزای تخته نرد بودند که در گذشته مردم به آن ها باور داشتند. حال با دانستن این موارد و معنی و مفهوم اجزای تخته نرد به صورت جدی تر به این بازی نگاه خواهید کرد.

معنی و مفهوم اعداد تاس در بازی تخته نرد

معنی و مفهوم اعداد تاس در بازی تخته نرد

علاوه بر معنی و مفهوم اجزای تخته نرد که در قسمت قبل به آن اشاره کردیم اعداد نیز در بازی تخته نرد دارای معنی و مفهوم خاص خود هستند که در این قسمت به آن ها می‌پردازیم.

معنای هر یک از اعداد تاس در بازی تخته نرد:

 • عدد 1: به معنی یکتایی و یگانگی خدا و خداپرستی می‌باشد.
 • عدد 2: به معنی آسمان و زمین می‌باشد.
 • عدد 3: به معنی سه اصل پندار نیک، گفتار نیک و کردار نیک در زرتشت می‌باشد.
 • عدد 4: به معنی شمال، جنوب، غرب و شرق در زمین می‌باشد.
 • عدد 5: به معنی خورشید، ستاره، ماه، آتش و رعد می‌باشد.
 • عدد 6: به معنی 6 روز آفرینش می‌باشد.

برای مشاوره با کلبه تخته نرد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید