مقالات

قدیمی ترین تخته نرد جهان

قدیمی ترین تخته نرد جهان

محل کشف و میزان قدمت قدیمی ترین تخته نرد جهان

محل کشف و میزان قدمت قدیمی ترین تخته نرد جهان

همیشه قدیمی ترین ها خیلی جذاب تر هستند. بررسی تاریخ اولین ها می‌تواند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار افراد قرار دهد. آشنایی با قدیمی ترین تخته نرد جهان جزو متفاوت ترین اطلاعات برای علاقه مندان این بازی محسوب می‌شود. در حقیقت مقایسه تفاوت بین مدل های قدیمی و امروزی تخته نرد باعث حیرت افراد می‌شود.

بازی و سرگرمی های مختلفی این روزها بین خانواده ها و به خصوص جوانان در اوقات فراغت انجام می‌شوند. تخته نرد جزو یکی از محبوب ترین بازی ها محسوب می‌شود. شاید خیلی ها با قدمت بازی تخته نرد آشنایی نداشته باشند. یا اینکه نداند قدیمی ترین تخته نرد جهان چه ویژگی داشته و در کجا پیدا شده است.

اغلب مردم نام تخته نرد را از چندین دهه قبل شنیده‌اند و در مهمانی ها هم زمان خاصی را به انجام این بازی اختصاص دهند اما هیچ وقت به این موضوع فکر نکرده اند که تخته نرد برای اولین بار در کجا پیدا شد.

در این مقاله قصد داریم راجع به قدیمی ترین تخته نرد جهان توضیحاتی را ارائه کنیم. اگر می‌خواهید در مورد تاریخ تخته نرد اطلاعات کامل و جامع بدست آورید، مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

قدیمی ترین تخته نرد جهان در کجا پیدا شد؟

قدیمی ترین تخته نرد جهان در کجا پیدا شد؟

شاید برای شما هم غرور آفرین باشد که بدانید اولین و قدیمی ترین تخته نرد جهان در ایران پیدا شده است! بله درست است کشورمان ایران حتی در زمینه بازی تخته نرد هم توانسته جزو اولین ها در جهان باشد.

شهر سوخته جیرفت در نزدیکی زاهدان محل پیدا شدن قدیمی ترین نمونه از تخته نرد در جهان است. این شهر را با نام شهر اولین ها هم می‌شناسند. چون بسیاری از  کتیبه ها، کتاب ها و حتی درختان قدیمی در این منطقه یافت شده‌اند.

این تخته نرد قدیمی ترین نمونه بین تمام تخته نردهای پیدا شده در سراسر جهان است. طبق بررسی های انجام شده توسط باستان شناسان، تخته نرد یافت شده در شهر سوخته اولین تخته نرد در جهان است. داستان ها و روایات زیادی هم در کتب قدیمی و به خصوص شاهنامه راجع به تخته نرد وجود دارد که قدمت آن را تایید می‌کند.

قدیمی ترین تخته نرد جهان چقدر قدمت دارد؟

قدیمی ترین تخته نرد جهان چقدر قدمت دارد؟

طبق بررسی های انجام شده، قدمت قدیمی ترین تخته نرد در جهان به 3 هزار سال پیش یعنی دوران ساسانیان برمی‌گردد. در واقع میزان قدمت تخته نرد پیدا شده در شهر سوخته خیلی بیشتر از تخته نرد یافت شده در بین النهرین است.

بالا بودن قدمت تخته نرد یافت شده در ایران نشان دهنده‌ی بالا بودن هوش و ذکاوت ایرانیان است. چون بازی با تخته نرد نشان دهنده علاقه زیاد ایرانیان به بازی ها و تفریحات ذهنی می‌باشد.

ویژگی های قدیمی تخته نرد در جهان

ویژگی های قدیمی تخته نرد در جهان

قطعا برای شما هم این سوال پیش آمده که قدیمی ترین تخته نرد جهان چه ویژگی هایی داشته؟ از چه جنسی تهیه شده؟

به طور کلی لوازم قدیمی تفاوت های بسیار زیادی با نمونه های جدید دارند. قطعا اولین تخته نرد پیدا شده در جهان هم تفاوت های بسیار زیادی با نمونه های امروزی داشته است. اگر هنگام تخته نرد بازی کردن به این فکر کرده اید که اولین تخته نرد تولید شده در جهان چقدر پیچیده بوده، حتما این بخش از مقاله را با دقت بالا بررسی کنید.

جنس تخته نرد:

چوب آبنوس ماده تشکیل دهنده ی قدیمی ترین تخته نرد موجود در جهان است. این جنس چوب توانسته دوام بالایی داشته باشد.

ابعاد تخته نرد:

شکل تخته نرد قدیمی پیدا شده در شهر سوخته مستطیل است. این مستطیل به طور خاصی از خانه های متعدد تشکیل شده است.

جنس و شکل مهره های قدیمی ترین تخته نرد:

جذاب ترین بخش مربوط به شکل ظاهری تخته نرد های قدیمی، مربوط به مهره های خاص آن می‌باشد. امروزه مهره های تخته نرد از مواد ساده و معمولی مثل چوب یا پلاستیک تولید می‌شوند. اما در اولین مدل از تخته نرد تولید شده در جهان، مهره ها ارزش بالایی داشتند. چون از سنگ های ارزشمند ساخته شده بودند. سنگ فیروزه، لاجورد و عقیق مهره های قدیمی ترین تخته نرد جهان را تشکیل داده اند. مهره های این تخته نرد قدیمی درون ظرفی سفالی قرار گرفته بودند. در حقیقت هنگام کشف این اثر تاریخی، مهره ها به صورت جداگانه در ظرف دیگری وجود داشت.

 شاید هیچکس تصور نمی‌کرد سنگ های فیروزه روزی به عنوان مهره تخته نرد استفاده شوند. اما زمانی که آثار بر جا مانده از شهر سوخته را بررسی می‌کنیم، متوجه وجود 60 عدد این نوع سنگ ها در کنار قدیمی ترین تخته نرد می‌شویم.

شکل خانه های تخته نرد:

خانه های تخته نرد در قدیمی ترین مدل آن به شکل دایره ای هستند که یک طناب دور آن ها را پوشانده است. البته برخی هم تصور می‌کنند ۲۰ خانه ی جداگانه ی تخته نرد از به هم تنیده شدن یک مار ایجاد شده است.

گفته شده این مار به نحوی روی مستطیل تخته نرد گردش می‌کند که در آخر انتهای دم او به دهانش می‌رسد.

در هر صورت این خانه های به صورت منظم کنار یکدیگر قرار گرفته اند و اندازه ی آن ها تقریبا یکسان است.

عکس اولین تخته نرد در جهان

عکس اولین تخته نرد در جهان

آیا تصویر کهن ترین مدل تخته نرد جهان را دیده اید؟ مشاهده ی تصاویر باکیفیت از آثار تاریخی و قدیمی همیشه جذابیت بسیار زیادی برای مردم ایران دارد. اگر شما هم به تاریخ و وسایل قدیمی علاقه مند هستید، مشاهده تصویر کهن ترین تخته نرد می‌تواند به شما احساس خوشایندی القا کند.

چندین عکس و تصویر از این تخته نرد بسیار قدیمی در کل جهان پخش شده است. بررسی تصویر این تخته نرد بسیار کهن، می‌تواند به تمام جهان نشان دهد که ایرانی ها از زمان های بسیار دور هم در زمینه علم و فرهنگ جرو برترین مردمان دنیا بوده‌اند. همچنین باعث می‌شود تمام مردم دنیا به اصالت بالای مرز و بوم ایران زمین پی ببرند. برای مشاوره خرید بهترین تخته نرد می‌توانید با کلبه تخته نرد تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید